Střídavá péče v době koronaviru
Střídavá péče v době koronaviru
Již přes rok ovlivňuje každého z nás situace okolo celosvětové pandemie onemocnění COVID-19 a zasahuje tím do spousta aspektů běžného života, a to včetně života rodinného. S tím úzce souvisí situace, se kterou se potýká celá řada rodičů, a to ohledně předávání dětí mezi rozvedenými rodiči v rámci soudem vymezeného styku.
Co se týče styku rodiče s dítětem, tak je předem nutné zdůraznit, že ani současná situace společně s přijatými opatřeními nejsou důvodem pro přerušení realizace styku, a to z důvodu obavy rodiče z onemocnění či z pouhé domněnky jednoho rodiče, že druhý z rodičů nedodržuje základní hygienická pravidla, atp. Lze však shrnout, že se objevily případy, kdy se některý z rodičů snažil současnou situaci zneužít k tomu, aby druhému rodiči omezil či mu zcela zamezil v kontaktu s dítětem, nicméně je nutné zopakovat, že přijatá opatření v rámci celosvětové pandemie nemají vliv na předávání dětí mezi rodiči.
Výše uvedená situace se však podstatně mění okamžikem, kdy jednomu z rodičů, popřípadě i samotnému dítěti je nařízena karanténa jako důsledek vystavení se přímému kontaktu s nakaženým nemocí COVID-19, popřípadě nařízením izolace. V těchto případech je zde zřejmé zvýšené riziko nákazy, a proto je nutné se řídit zejména pokyny příslušné krajské hygienické stanice.
Ve výše uvedené situaci se konkrétní styk realizovat nemůže, jelikož není v zájmu nezletilého dítěte styk s nemocným. Stejně tak nemůže být v jeho zájmu v případě nařízené karantény i změna místa výkonu karanténních opatření, kdy pro úplnost dodáváme, že by v takovém případě došlo i k porušení mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a rodiče dítěte by se takovým jednáním vystavili hrozbě uložení pokuty.
Pokud se styk mezi dítětem a rodičem nerealizuje, je třeba upozornit na možnost jeho nahrazení vhodnými prostředky jako např. skrze videohovor, aby byl styk dítěte s rodičem udržován a po skončení karantény či izolace mohlo dojít k běžnému styku bez narušení citových vazeb mezi rodičem a dítětem.
Závěrem však lze doporučit, že by se rodiče měli v současné době snažit zejména dohodnout a jako prioritu si stanovit zdraví dítěte. Dnešní doba nabízí celou řadu možností, jak nahradit osobní setkávání, proto je na uvážení rodičů, zda není vhodnější zvolit některou z těchto možností v případech, kdy by cestování dítěte mezi rodiči mohlo nadmíru zvyšovat riziko nákazy dítěte nebo rodičů. Celou problematiku lze však uzavřít tím, že by rodiče měli mít na paměti v první řádě zdraví a nejlepší zájem dítěte, přičemž by podle toho měli také v konkrétních případech postupovat.
V případě dotazů se můžete zkusit obrátit na naši bezplatnou právní poradnu. Upozorňujeme ale, že výše uvedený článek není primárně určen pro laickou veřejnost a řešení Vašeho právního případu by mělo být svěřeno do rukou odborníka, jelikož každý právní problém je třeba řešit individuálně s přihlédnutím k jeho okolnostem. Proto důrazně doporučujeme, abyste se obrátili s řešením Vašeho právního problému na advokátní kancelář.