Nová úprava příjmu plateb
Dobrý den, dnes večer se mi stala událost která se mi hrubě nelíbila a rád bych se zeptal jestli je z právního hlediska vůbec přijatelná, přesně v 21:00 jsem šel spolu s 2ma svědky do místní prodejny občersvení (pizza+kebab), kde jsem požadoval 1/2 pizzy která tam byla k prodeji za výlohou, řekl jsem že si jí vezmu, a prodavačka za pultem mi oznámila že mě bude stát 50 Kč, když jsem vytáhl peníze a řekl jsem že jí to zaplatím v drobných (jednokoruny a dvoukoruny) řekla že mi ji nedá, pokud nebudu platit papírovou bankovkou nebo alespoň většími mincemi. Když jsem řekl že u sebe jiné peníze momentálně nemám, požadované zboží mi opravdu nevydala se slovy že "za drobné mi to nedá". Prosím o radu jestli na takovéto chování má nárok? Vedle ní stál majitel obchodu s občersvením, který ji pouze utvrdil v jejím názoru aby mi to za drobné neprodávala. Mám možnost si někde stěžovat a případně žádat odškodné ?
Odpověď:
Vážený pane,
nejprve je třeba říci, že odškodné je právně nereálné a bylo by spíše otázkou dobré vůle ze strany majitele občerstvení. Co se však týče platby v drobných, tak zde si prodejce velmi pravděpodobně počínal nezákonně.
Dříve byla otázka příjmu peněz apod. upravena v zákoně o ČNB a dále zejména ve vyhlášce. Od roku 2011 je však účinný zákon č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí, který mimo jiné právní úpravu příjmu drobných z vyhlášky derogoval a stanovil úpravu novou. Jelikož se domníváme, že daná problematika může zajímat více lidí, tak se pokusíme uvést i informace nad rámec Vašeho dotazu.
Přijem drobných je nyní stanoven tak, že právnické i fyzické osoby jsou povinny přijmout až 50 kusů mincí v rámci jedné platby, a to bez ohledu na jejich nominální hodnotu. Tedy v případě, že byste platila za Vaši pizzu 48 x 1,-kč a 1 x 2,-kč, tak je prodejce povinen tuto platbu přijmout. Dále potom je důležité se zmínit o přijímání různě poškozených bankovek, kde je již rozdílné, zda jste fyzická či právnická osoba, standardně tedy kupující a prodávající. Zákon dává každé fyzické osobě právo odmítnout přijmout bankovku, která je poškozená, a to bez ohledu na to, zda se jedná o poškození běžné či nestandardní. Právnická osoba přijímá běžně poškozené bankovky, má však možnost odmítnout necelé bankovky a dále nestandardně poškozené bankovky. Podle § 2 odst. 4 písm. e) zákona č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí je nestandardně poškozená bankovka, jejíž obrazec je nečitelný, deformovaný nebo proděravělý, tuzemská bankovka ohořelá nebo zetlelá, tuzemská bankovka, která je popsaná, pomalovaná, přetištěná, potištěná, obarvená, odbarvená, poškozená biologickým nebo jiným materiálem, nejde-li o nepatrná poškození nebránící dalšímu oběhu, a tuzemská bankovka poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži a tuzemská bankovka skládající se z více než 2 částí. Nakonec potom v případě, že se setkáte s prodejcem, který nejedná v souladu s výše uvedeným, tak doporučujeme ho nejprve o tomto poučit a v případě, že ani tento krok nebude účinný, tak se můžete obrátit například na Českou obchodní inspekci.
Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.